Arkiv Information Teknik Nr1/2023, Informationssäkerhet

Om detta nummer:

Informationssäkerhet är en av grunderna för en god informationshantering. Följ med våra skribenter när de tittar på olika aspekter av informationssäkerhetsarbetet. Du får läsa om cybersäkerhet, karriärbyten, systemutveckling, hur man får stöd och hjälp men även hur man ger stöd och hjälp i den här frågan som vi upplever att många ser som väldigt komplex.

Innehåll:

  • Konsten att skydda sin information av Roger Broberg, ArkivIT
  • Metoder för ett effektivare
    informationssäkerhetsarbete av Sam Ekenkrantz och Johan Onerhed, Coor
  • Rätten till rättelse och allmänna handlingar av Joakim Söderberg, ArkivIT
  • Trygg informationshantering av Tobias Ander, Örebro kommun
  • NIS- direktivet: informationssäkerhet för samhällsviktiga och digitala tjänster av Martin Palmqvist, Secify
  • Infosäkkollen- en termometer för informationssäkerhetsarbete av Mats Österlund, ArkivIT
  • KLASSA– dokumentation av kommunala
    och regionala processer av Tom Sahlén, arkivkonsult
  • Inom räckhåll eller i molnet? Tre yrkesperspektiv på molnlagring av Andrew Tutt- Wixner, Leksands kommun
  • Informationssäkerhet stärks av öppna data av Erik Hjelmestam, MetaSolutions
  • Tankar kring informationssäkerhet i allmänhet och Teams i synnerhet av Leif “Peppe” Pettersson, ArkivIT
  • Sex snabba med Daniel Lilliehöök på Omegapoint  av redaktionen AIT
  • ’En it- arkitekts perspektiv på informationssäkerhet och
    molntjänster’ av Mats Andreasen, Göteborgs stad
  • IT- säkerhet handlar inte om teknik av Per Lagerström, Junglemap
  • Att skydda och hantera företagets information i agila
    utvecklingsprocesser av Kent Illemann, Illemann konsult och Sebastian Nisser Blanck, Spectrem AB
  • Den nya vardagen av Mikael Lexelius, Lex Security och Lars “Mårre” Morelius, Tentixo AB
  • Främja säkerhetsmedvetenhet i den digitala eran av Jonas Hedbäck och Martin Karlqvist, Nimblr
  • Skärpta regler om informationssäkerhet för handlingar som rör Sveriges säkerhet av Kim Hakkarainen, Týr security
  • Lagen, informationssäkerheten och arkivarien av Martina Engsjö- Lindgren, ArkivIT

Redaktion:

Alexandra Meija
Chefredaktör
E-post: alexandra.meija@arkivit.se

Anders Hedman
Korrektur
E-post: anders.hedman@arkivit.se

Karin Sahlander
Formgivare
E-post: karin.sahlander@arkivit.se

Stina Bringsarve
Redaktör och korrektur
E-post: stina.bringsarve@arkivit.se

Leif “Peppe” Pettersson
Redaktör
E-post: leif.pettersson@arkivit.se 

Lars Berglund
Redaktör
E-post: lars.berglund@arkivit.se

Roger Broberg
Redaktör
E-post: roger.broberg@arkivit.se

Clara Ovemyr
Korrektur
E-post: clara.ovemyr@arkivit.se

Anmälan

Tidskrift